Vestibulum Latinae lingvae rerum et lingvae cardines exhibens (ad leges Methodi lingvarum novissimae concinnatum). Vortür der lateinischen Sprache
Předsíň latinského jazyka, poskytující základy věcí a jazyka (zpracovaná podle zásad Nejnovější metody jazyků)
Vznik díla:
1649 Elbląg
Vydání:
(1649 Lešno), b.m., b.r.
1657 Amsterdam, Opera didactica omnia II, pouze ukázka
1957 Praha, Opera didactica omnia II, (fototyp.), pouze ukázka
Obsah:
Učebnice latinského jazyka pro začátečníky, vybavená paralelním německým textem. Měla připravit žáky pro učebnici Janua lingvarum reserata (Dvéře jazyků otevřené; Janua lingvarum), která představovala následující vyšší stupeň výuky latiny. Byla určena pro Švédsko v rámci zamýšlené reformy tamního školství.
Jde o latinsko-německé zpracování a úpravu původního Vestibula vydaného roku 1632 (Vestibulum). Úpravu provedl Komenský podle zásad současně připravovaného díla Methodus lingvarum novissima (Nejnovější metoda jazyků; Methodus). Oproti 427 větám původního Vestibula z roku 1632 je tu látka zredukována na 300 vět. K Vestibulu byly připojeny pomocné knihy, a to latinsko-německý slovník, mluvnice, slovník základních německých slov (Stammwörter) a informatorium (příručka) pro učitele, jak učebnici správně užívat. Ukázka, zařazená do amsterdamských Veškerých didaktických spisů II, st. 293-298, obsahuje pouze latinskou předmluvu a souběžný latinsko-německý úvod.
Mimo Vestibulum zpracoval Komenský pro Švédsko jako druhý stupeň výuky latiny učebnici Latinae lingvae janua reserata (Otevřené dvéře latinského jazyka; Janua-Tür), ale Atrium (Síň) jako stupeň třetí tehdy nedokončil.
Poučení o díle:
J. V. Novák – J. Hendrich, Jan Amos Komenský, jeho život a spisy. Praha 1932, s. 403, 434, 696