Paradisus juventuti Christianae reducendus sive Optimus scholarum status ad primae paradisiacae scholae ideam delineatus
Jak navrátit křesťanské mládeži ráj neboli Nejlepší stav škol, načrtnutý podle ideje první školy, v ráji
Vznik díla:
1657 Amsterdam
Vydání:
1657 Amsterdam, Opera didactica omnia IV
1957 Praha, Opera didactica omnia IV, (fototyp.) 103 Praha,
in: J. A. Komenského Vrchol moudrosti vychovatelské,
čes. překlad J. V. Novák
1956 Praha, in: Scholarum reformator pansophicus. Pansofický vychovatel
(lat. a čes.), čes. překlad J. Patočka
Obsah:
Rozprava o otázkách věcné výuky, jejího obsahu a způsobu podání. Komenský vykládá o tom, že od prvotního úmyslu pansofického byl odvrácen tím, že se musel věnovat jazykové didaktice. Ačkoli Komenský uznává jazyky za dobrý dar lidem, přece pokládá za důležitější, aby si člověk volil to nejlepší k budoucímu životu, tj. dobro, které spočívá v poznání toho, co má člověk vědět, co konat a čeho užívat. Z neznalosti toho upadá člověk do zmatků a bludišť, z čehož vznikají lidstvu velké škody. Aby v tom pomohl, Komenský chce mládeži vrátit ráj, a to právě touto knihou.
První školou na světě byla škola rajská, kterou otevřel Bůh pro Adama. Tuto školu je třeba napodobit. Ta neměla žádná pravidla a knihy, ale první člověk se učil přímo poznávat všechno kolem sebe, pracovat s věcmi a užívat jich a tím byl tedy veden k poznání, praxi a užitku. Poněvadž od dob Adamových je všechno jiné a složitější, bude třeba pro žáky zavést knihy 1. světa, 2. mysli a 3. Písma svatého. U každé z těchto knih bude třeba užívat příslušné metody. Takovou školu si nemáme pouze přát, ale máme se snažit ji také mít. Tomu, co budeme muset znát v ráji nebeském, musíme se učit již v tomto prostředkujícím pozemském ráji církevním. A máme si přát nejen školu podobnou rajské, ale jistým způsobem i dokonalejší, v níž by se učilo:
1. popisným nazíráním
2. rozumovým vyprávěním
3. pravým konáním toho, co možno vykonat
4. oprávněným užitím celku i každé jednotlivosti zvlášť.
Poučení o díle:
J. V. Novák – J. Hendrich, Jan Amos Komenský, jeho život a spisy. Praha 1932, s. 530-531
J. Patočka, O pozdních pedagogických spisech Komenského, in: Pansofický vychovatel, Praha 1956, s. 85-89
Jan Kumpera, Jan Amos Komenský, poutník na rozhraní věků. Praha – Ostrava 1992, s. 284