Laborum scholasticorum in Illustri Patakino gymnasi continuatio
Pokračování ve školských pracích na slavném šárošpatackém gymnáziu
(souhrnný titul pro druhou trojici šárošpatackých řečí s dedikací O. Klobusickému)
Vznik díla:
1651 – 1652 Blatný Potok
Vydání:
1652 Blatný Potok (otištěno společně se sborníkem
Primitiae laborum scholasticorum)
1657 Amsterdam, in: Latinitatis schola triclassis
1657 Amsterdam, Opera didactica omnia III
1915 Brno, Veškeré spisy J. A. Komenského, sv. IX
1957 Praha, Opera didactica omnia III, (fototyp.)
1960 Praha, Vybrané spisy J. A. Komenského, sv. II, čes. překlad J. Kopecký
Obsah:
Pod tímto názvem jsou shrnuty tři programové řeči, jimiž Komenský postupně otvíral tři třídy nižšího (filologického) stupně školy v Blatném Potoku: třídu vestibulární 13. února 1651, třídu januální 14. března 1651 a třídu atriální čili rétorickou 10. ledna 1652. V první z těchto řečí Methodi verae encomia (Chvála pravé metody; Methodi encomia) Komenský mluví o důležitosti správné metody, která má žákům ukazovat cestu v labyrintu učenosti, používaje přitom alegorického srovnání s antickou bájí o Theseovi a Ariadně.
Zatímco první třída měla položit základy poznání věcného a jazykového (latiny), úkolem druhé třídy mělo být seznámení se soustavou (strukturou) věcí a latinského jazyka. Komenský to vykládá v druhé řeči De utilitate accuratae rerum nomenclaturae (O užitečnosti přesného pojmenování věcí; De utilitate nomenclaturae). Názvy věcí (slova) mají být srozumitelné a musí jít ruku v ruce se znalostí věcí.
Třetí třída měla gramatickou znalost latiny doplnit řečnickou a slohovou dovedností, jíž se týká třetí řeč De eleganti elegantiarum studio (O vytříbeném studiu slohu; De elegantiarum studio). Na její závěr Jan Amos kárá uherské studenty pro lenost a nechuť k práci a snaží se je vyburcovat z netečnosti.
Těmto třem řečem je předesláno věnování panu Ondřeji z Klobusic, správci rákócziovských statků. V něm se Komenský nejprve dotýká náhlé smrti ušlechtilého Zikmunda Rákócziho a potom prosí Klobusického jako kurátora školy, aby jí nadále věnoval svou přízeň a aby pomohl Komenskému odstranit její nedostatky.
Poučení o díle:
Veškeré spisy J. A. Komenského, sv. IX. Praha 1915, s. 9-10
J. V. Novák – J. Hendrich, Jan Amos Komenský, jeho život a spisy. Praha 1932, s. 465-466
Jan Kumpera, J. A. Komenský, poutník na rozhraní věků. Praha – Ostrava 1992, s. 254-255