Svou polohou město získávalo ekonomicky i kulturně jako průsečík cest severo-jižních a východo-západních (obchod s Polskem a Ruskem), ale zároveň strádalo při válečných konfliktech a tureckých útocích. V 15. století byly Košice dočasně v rukou Jana Jiskry z Brandýsa (hájil práva českého krále Ladislava Pohrobka proti Uhrům), posléze se stalo významnou baštou tureckých a hrabsburských protivníků. V polovině 17. století přichází do města jezuitský řád, od r. 1804 jsou Košice biskupstvím a je založena univerzita. Bohatou historii města dokládají četné historické budovy a památky.
Komenského jazykové učebnice Orbis sensualium pictus a Janua linguarum reserata byly používány na slovenských školách už ve 40. letech 17. století, kdy je tiskly tiskárny v Levoči, Bardějově i v Košicích, a to na školách evangelických i jezuitských. Je registrován počet 100 vydání Komenského děl v letech 1644 – 1800.
Komenský osobně procházel Košicemi na své cestě do Blatného Potoka roku 1650 (trasa Skalica – Trnava – Lednica – Prešov – Levoča – Košice) a při svých vizitačních cestách v exilových bratrských sborech na Slovensku v letech 1650 – 1654.